Marihuana je mnohem bezpečnější než alkohol a tabák, ukazuje nová studie

Posted: Únor 24, 2015 in novinky, články
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Podle posledních poznatků publikovaných v magazínu Scientific Report (zde), který je součástí a spadá pod věhlasnou „National Center for Biotechnology Information“, je marihuana zhruba 114 krát méně smrtící než alkohol. Ze sedmi drog zahrnutých do studie byl alkohol nejsmrtelnější na individuální úrovni, následován heroinem, kokainem, tabákem, extází, metamfetaminem a marihuanou. Předchozí studie klasifikovala marihuanu jako nejbezpečnější rekreační drogu, ale nebylo známo, že rozdíl je tak obrovský mezi marihuanou a ostatními drogami.

Výzkumníci určují riziko úmrtnosti porovnáním smrtelné dávky každé látky s množstvím které se typicky aplikuje. Nejenže byla marihuana nejbezpečnější z testovaných substancí, byl tam také takový rozdíl mezi jeho smrticí a typickou dávkou, že jako jediná byla klasifikována „s nízkým rizikem úmrtí“ ze všech testovaných drog. Všechny ostatní byly klasifikovány se „středním“ nebo „vysokým“ rizikem úmrtí.

comparative drug risks graph

Tato zjištění jsou v rozporu s úsilím orgánů činných v trestním řízení po celé zemi, které se i přes dekriminalizaci (a v některých případech i legalizaci) obvykle zaměřují především na zatýkání kvůli marihuaně. Autoři naznačují že na základě těchto výsledků by tyto agentury měli těžit z posunu priorit od kriminalizace marihuany a místo toho se zaměřit na věci jako je alkohol a tabák. Ve skutečnosti výzkumníci věří že rizika spojená s užíváním marihuany jsou tak nízké, že v článku doporučují širokou a regulovanou legalizaci.

Pokusů porovnat nebezpečí jednotlivých drog bylo málo. Podle autorů teprve v až v posledním desetiletí byly učiněny studie s cílem klasifikovat riziko zneužívání drog kvalitativním a kvantitativním způsobem. (Citují pokusy měření toxicity nebo míru škod způsobených některými léky jako příklad). Tvrdí že před tím posouzení rizik užívání drog bylo raději silně založeno na nepřímých důkazech, což často znamenalo že politická rozhodnutí byla z velké části založena na odhadech a ne vědě.

Vědci ale objasnili že ze studie nevyplývá, že mírná konzumace alkoholu představuje vyšší riziko než pravidelné užívání heroinu. Podmínky prostředí jako jsou špinavé jehly nebo neregulované dodávky přispívají k celkovému poškození způsobené použitím drog jako heroin. Tato studie byla provedena specificky pro měření nebezpečnosti samotných látek.

ZDROJ : http://www.theverge.com/2015/2/23/8093203/marijuana-is-much-safer-than-alcohol-or-tobacco-according-to-a-new

Reklamy
Komentáře
 1. milan píše:

  to se mohli zeptat mě. rekl bych jim to zadarmo.

  Liked by 1 osoba

 2. miroslav píše:

  maximálně maximalizovaná sračka a nesmysl co to tady píšete a dlachníte lidem do palice. fakt prasata..

  Liked by 1 osoba

  • ousher píše:

   Renomovaná vládní výzkumné centrum „National Center for Biotechnology Information“ a její přispěvatelé jsou určitě „maximálně maximalizovana sracka“. Dik za konstruktivní kritiku k překladu Miroslave. Přístě si aspon rozklikni ten link v článku a podivej se co tam je… (y)

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s