A co drogové kartely 11 měsíců po legalizaci?

Posted: Prosinec 5, 2014 in novinky, články
Tagy:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Autor : Tom McKay, 2/12/14 tommackay twitter @thetomzone

Přeložil : Ondřej Šrámek, 5/12/14 facebook_-159583621 twitter @ousher23

Legální marihuana ve Spojených státech ztěžuje byznys mexickým kartelům.

Ať rekreační nebo lékařská, která je nyní legální ve více než polovině států USA, drogové kartely jižně od hranice začínají zjisťovat, že pěstování, pašování a distribuce trávy je mnohem méně lukrativní byznys.

Co se děje: Redaktor NPR (National Public Radio) John Burnett se hlásí ze severozápadního mexického státu Sinaloa, kde je drogová kriminalita tak intenzivní, že přísun zpráv je zcela omezen, nikdo tam nechce pracovat. Jeden farmář mu řekl, že obchody již nejdou tak dobře:

„Před dvěma nebo třemi lety jsem kilogram marihuany prodával za 60 až 90 dolarů,“ říká Nabor, 24-letý pěstitel marihuany … „Ale teď se platí 30 až 40 USD za kilo. Je to velký rozdíl. Jestli USA bude i nadále legalizovat trávu, zrujnuje nás to. “
V případě, že cena klesne pod 20 dolarů za kilogram, Nabor spekuluje, že trh s mexickou trávou se zhroutí. Viník v tomto případě, jak Burnett říká, je mnohem lepší, domácí tráva hrdě vypěstovaná v Americe:

USA pěstuje marihuanu : některé z druhů kultivované v high-tech sklenících jsou třikrát až čtyřikrát dražší než mexická marihuana. [Vydavatel High Times Dan Vinkovetsky] říká, že ceny za mexickou trávu budou i nadále klesat, protože je mnohem slabší / nekvalitnější. Říká, že americké konopí má obvykle 10% až 20% THC, zatímco obsah THC v tzv mexické cihle je obvykle 5% až 8%.

Burnettovi poznatky do sebe zapadají se zprávou z Washington Postu, kde bylo zjištěno, že drogové kartely se místo toho snaží tlačit na americký trh levný heroin, potom co velkoobchodní ceny konopí ve státě Sinaloa spadli před pěti lety ze 100 dolarů za kilogram na méně než 25 dolarů. „Nestojí to za to už,“ řekl dlouholetý marihuanový zemědělec Rodrigo Silla Washington Postu. „Přál bych si, že Američané by přestat s touto legalizací.“

Zdroj: Getty Images

Pozadí: Jak Coleen Joseová z magazínu MIC již dříve reportovala, mexické drogové kartely jsou i nadále neuvěřitelně nebezpečné, zabili v průměru 12.896 lidí za rok v letech 2007 – 2013, což je mnohem vícenež teroristická skupina islámského státu (ISIS)

Ale je tu velice jednoduché vysvětlení pro všechno to násilí: nelegální obchod s drogami generuje více peněz na ročním základě, než HDP mnoha jednotlivých zemí, a mexické úřady jsou poměrně slabé a zkorumpované. (Nedávný masakr 43 mexických studentů vysokých škol ze strany drogových kartelů se nejspíše stal poté, co je policie předala zločincům z kartelu). Ceny drog je velmi obtížné odhadnout, protože nikdo vlastně oficiálně trh nesleduje, ale marihuana je významným zdrojem příjmů pro drogové kartely. Tento graf odhaduje, že kilometr čtvereční marihuanového pole má výslednou hodnotu přibližně  47,6 milionu dolarů.

graph

Zdroj: David McCandless

Zničení černého trhu s marihuanou a odříznutí jednoho z hlavních zdrojů příjmů latinskoamerických drogových kartelů je nezbytné k jejich vyhubení. Kokain stojí více peněz, ale mexické kartely mohou nakonec vydělat více z trávy, protože nemusejí nejprve koupit kokain ve velkém od kolumbijských dodavatelů.

Proč by Vás to mělo zajímat : Legalizace v USA nebude smrtelná rána pro kartely, které se budou snažit přesouvat své úsilí k pašování jiných látek nebo se snad snad zaměří na zcela jiné obchody (jako pašování lidí). Západomexický kartel „Templářští rytíři“ (Knights Templar), může například většinu svých peněz nadále získávat z nelegální těžby nerostů, těžby dřeva a vydírání.

Úžasný profil organizace El Chapo Guzman v New York Times (2012) zdokumentoval bezprecedentní, složitotou skoro-firemní strukturu, včetně zaměstnanců jako jsou účetní a armády nezávislých kontraktorů. Drogové kartely jsou komplexní, dynamické organizace, které se vyvíjejí spolu s dobou. Nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

mexi

Zdroj: Getty Images

Ale legalizace marihuany vážně podkope hodnotu jednoho z jejich nejvíce ziskových produktů. Studie Ústavu mexické konkurenceschopnosti z roku 2012 zjistila, že legalizace v USA by zničila asi 30% trhu s marihuanou, který je pod kontrolou kartelů. Další studie od RAND Corporation v roce 2010 spekulovala, že pokud americká marihuana vytlačí mexickou marihuanu vypěstovanou kartely, jejich zisky z ní by mohly klesnout o 85%.

Pokud je porazit kartely prioritou, federální vláda by měla polevit u marihuany nejdříve tím, že ji odstraní z kategorie látek bez žádného známého lékařského využití (lež) a umožní její výdej ve státech, kde je již je marihuana legalizována, místo udanění prodejců k smrti. Nebo by Kongres mohl legalizovat celonárodní prodej rekreačního marihuany, který by zasadil mnohem účinnější ránu kartelům, než je současná postupná legalizace lišící se stát od státu. Vzhledem k tomu, že většina Američanů nyní podporuje legalizaci marihuany, možná ten den nemusí být daleko. Ale pro téměř 13.000 lidí ročně zavražděných kvůli obchodu s drogami v Mexiku, to stále není dost brzy…

ZDROJ : http://mic.com/articles/105510/11-months-after-marijuana-legalization-here-s-what-s-happening-to-mexican-cartels

Reklamy
Komentáře
 1. Dávid Ursiny píše:

  Prosím vás urobte si nejak menej náročný web na hardware, však mi zhorí comp z tých všetkých javascriptov, čo tam máte

  To se mi líbí

 2. ousher píše:

  Pokusím se, ale nic neslibuji 🙂 diky za feedback!

  To se mi líbí

 3. ousher píše:

  Zkuste to taky na tabletu / mobilu pokud máte. Ty jsou na to optimalizované

  To se mi líbí

 4. ousher píše:

  Vypnul jsem nejake featurky, melo by to bezet lepe

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s