1. Rok legální marihuany : Co jsme se naučili v Coloradu

Posted: Listopad 30, 2014 in články
Tagy:, , , , , , , , , ,

autor : R. Scott Rappold

editováno :  Brunilda Nazario, MD

přeložil : Ondřej Šrámek (29/11/14), facebook_-159583621 twitter @ousher23

06.11.2014 – Když první legální prodej rekreační marihuany v novodobé historii začal 1.ledna 2014 v Coloradu, byl to odvážný experiment plný neznámých.

Získají děti snadný přístup k droze? Bude kvůli zhuleným řidičům dálnice mnohem nebezpečnější? Zvýší se problémy se závislostmi na drogách?

I když ještě nemáme dostatek dat, abychom mohli odpovědět na některé z těchto otázek, jedna věc je jasná: Veřejná podpora legalizace marihuany v Americe strmě roste. Voliči ve státě Washington rekreační marihuanu schválili v roce 2012, a na počátku tohoto týdne byla rekreační marihuana schválena též voliči na Aljašce, v Oregonu a Washingtonu, DC.

Lekce, které se nyní dostáváme ve Skalistých horách by mohly být vodítkem pro ostatní státy, které by úředníci v oblasti veřejného zdraví mohli používat jako návod, jak regulovat lék, který byl nezákonný po 80 let.

Komercializace marihuany

Ještě před tím, než se otevřeli první obchody s rekreační marihuanou v roce 2014, výdejní místa lékařské marihuany byla ve většině coloradských komunit.

Od roku 2009, uvolnění pravidel vedlo k růstu lékařského konopného průmyslu, ve kterém obyvatelé, kteří obdrželi doporučení lékaře a požádali o povolení od státu, mohli přijít a koupit si marihuanu. K dispozici je dnes téměř 500 těchto ambulancí v Coloradu.

Od 1. ledna 2014 se otevřelo dalších 212 obchodů s rekreační marihuanou. V těchto obchodech, obyvatelé starší 21 let mohou koupit až jednu unci (28 gramů). Obyvatelé jiného státu mohou koupit čtvrt unce. Zatímco některá města, včetně Colorado Springs, zakázaly tyto obchody, v oblasti Denveru a Boulderu a většiny letovisek, je marihuana viditelná a dostupná.

Ne každý je rád. Popularizace marihuany vedla Ginu Carbone k spoluzaložení společnosti „Inteligentní Colorado“, která požaduje přísnější předpisy pro marihuanovaný průmysl.

„To, co jsme viděli při zavedení legalního konopí, je velká komercionalizace a velká marketingová podpora marihuany,“ říká Carbone.

„Čím více obchodů máte kolem sebe, tím více viditelnou se stává, a tím pádem hrozí větší zneužítí mladistvými, protože vnímání škodlivosti zároveň klesá,“ říká.

Carbone říká, že by bylo vhodnější následovat v Coloradu vzor Washingotnu, kde jsou omezené počty obchodů s marihuanou. Seattle, například, bude mít jen 21 obchodů.

Jídlo z marihuany

Pokud dospělý přijde do nemocnice v University of Colorado a stěžuje na problémy po požití příliš velké dávky jídla z marihuany, příznaky jsou obvykle úzkost, nevolnost nebo zvracení, ale není to život ohrožující, pokud to není spojeno s jinou látkou nebo úrazem v dané chvíli.

EDIBLESAle když s tím samým přijde dítě, vedoucí pohotovostního oddělení Richard Zane, MD, zjistil případy dýchacích problémů, zvaný respirační deprese, která může být život ohrožující.

Od počátku legalizace dochází k rychlému nárůstu těchto případů, a prstem ukazuje právě na jídlo s THC, psychoaktivní látky v marihuaně.

„Myslím si, že způsob, jakým se marihuana stala legální v Coloradu byl dost neopatrný, konkrétně ohledně naprostého nedostatku regulace nebo kontroly jídel z marihuany, které jsou příčinou největšího akutního dopadu na zdraví člověka,“ říká Zane.

Jídlo a pití s THC, které je k dispozici v obchodech s marihuanou, osciluje od sodovky po čokoládu a mnoho dalších druhů cukroví. Dospělí, kteří se „předávkují“ jsou často začínající uživatelé, kteří snad ani nečtou nebo nerozumí popisným štítkům uvádějící množství THC, případně něco snědli a nečekali dost dlouho na to, aby se projevil kýžený efekt a požili další dávku.

Ale děti většinou nemají ponětí, co jedí, ať už cokoliv dostanou od přátel nebo najdou v ukrýtu rodičů.

„Pro 8-letého vypadá gumový medvídek jako gumový medvídek,“ říká Zane. „Je to nehorázné, aby produkt obsahujcí THC vypadal a chutnal jako cukrovinka pro děti.“

Obavy nedávno vedly Coloradské ministerstvo veřejného zdraví a životního prostředí (CDPHE), aby navrhla zákaz téměř všech poživatin.

„Měli jsme docela logická doporučení k zákazu poživatin,“ říká CDPHE šéf Larry Wolk, MD. „V případě, že průmysl se nebude snažit dělat lepší práci ve smyslu toho, jak to budou balit a dělat, aby to nebylo atraktivní pro děti, naše pozice musí být taková, že jediné poživatiny s kterými můžeme souhlasit, jsou kapky, které si můžete vytvořit sami, a tinktury na jedno použití, “ Navrhovaný zákaz poživatin, i když zatím jen nápad, způsobil poprask v průmyslu, kde poživatiny tvoří 45% příjmů z prodeje marihuany.

„Úplný zákaz odporuje logice,“ říká Mason Tvert, který stojí v čele úsilí za legalizaci v Coloradu a nyní je mluvčím pro projekt Marihuanová Politka. „Voliči skoncovali se zákazem marihuany, protože chtěli, aby marihuana už nebyla součástí černého trhu. Chcete-li se vrátit zpět k zákazu velmi oblíbeného produktu, prostě to bude mít za následek, že výroba i prodej budou pokračovat nelegálně. “

Státní orgány sledují tento problém a je očekáván jejich krok. Mezi další nápady patří požadavek, aby obaly těchto produktů byly těžko otevřitelné dětmi, aby bylo viditelnější samotné označování poživatin s THX a lepší návody k jeijch dávkování, symboly na poživatinách, a omezování obsahu THC. Ve Washingtonu jsou poživatiny regulovány mnohem přísněji. Bonbóny a lízátka jsou zakázána. A zatímco sušenky jsou povoleny, musí být rozděleny do dávek a nemohou být uváděny na trh tak, aby vypadaly jako že jde o běžnou pochutinu.

Marihuana a mladiství

Užívání konopí mezi mladistvími není nic nového, a jedna z hlavních obav legalizace byla, že bude vést k ostrému nárustu užívání. Ale průzkum coloradského institutu pro zdraví dětí, který se provádí každé 2 roky a je vydáván vždy v září, ukázal že 36,9% z středoškoláku někdy zkusilo marihuanu, což je pod celostátním průměrem, který je 40,7%. Počet těch, kteří si připustili, že ji užili v předchozím měsíci se snížil o 2% od roku 2011.

Přesto skupiny činné v trestním řízení říkají, že problémy s marihuanou jsou na vzestupu ve školách. V jednom průzkumu, 89 ze 100 zaměstnanců školy řeklo, že incidenty spojené s marihuanou se v jejich školách zvýšily.

Rekreační obchody nesmí prodávat nezletilým, a při nedávné kontrole dodržování tohoto nařízení v Denveru, ani jediný obchod neprodával nezletilým osobám.

„Myslím si, že jsme uspěli a nezpůsobili predikované škody na našich dětěch, ať už je to v důsledku balení nebo omezení, která jsou v našich obchodech zavedena, či obavy o vlastní zdraví, nebo zvýšeného povědomí rodičů,“ říká Wolk.

Stát dal 2.000.000 dolarů za anti-marihuanové vzdělávací kampaně zaměřené na děti a mladistvé v roce 2014, říká, a toto číslo se zdvojnásobí v roce 2015, za pomoci finančních prostředků získané z daní z prodeje marihuany.

Řidiči pod vlivem

Řízení během zhulenosti je nezákonné v Coloradu, ale zda legalizace vedla k nárůstu řízení pod vlivem THC zatím není jasné.

images

Coloradská silniční policie do září tohoto roku zadržela 497 lidí za řízení pod vlivem marihuany – i když asi v polovině těchto případů se kromě marihuany u zadržených prokázala konzumace současně s alkoholem nebo jinými drogami – z 4177 celkových zadržení.

Ale policie začala vést statistiku, která odděluje marihuanu od jiných omamných látek v případě zadržení teprve v letošním roce. Takže, bez možnosti porovnávání dat, oba tábory, jak odpůrci, tak příznivci souhlasí, že ke koretnímu posouzení dopadu legalizace v tomto směru může dojít, až tato statistika bude k dispozici.

Závislost

Bude také trvat několik let, než data ukáží, zda legalizace vedla k prudkému nárůstu závislosti na marihuaně a rehabilitačních pobytů s tím spojených v Coloradu. Kritik legalizace Ben Cort, ředitel vztahů s veřejností na klinice v Denveru, se domnívá, že bude.

„Potřebují zvýšit odbyt a nestydí se za to,“ říká o marihuanovém průmyslu. „Musíš získat nové lidi aby látku užívali, a musíš přesvědčit současné uživatele, aby konzumovali víc.“

Odpůrci legalizace v Oregonu poukázali na údaje, které říkají, že užíváni marihuany u dospělých osob se v Coloradu zvýšilo od zavedení a rozšíření lékařské marihuany, a varovali, že by se něco podobného stane v Oregonu.

Ale aktivista Tvert jasně říká, „Není nic špatného na tom, aby dospělí užívali marihuanu zodpovědně, stejně jako neexistuje nic špatného na tom, pokuď si dospělí dá sklenku vína k večeři, nebo pivo, zatímco sleduje sportovní zápas.“

„Po celá desetiletí se státní orgány snažili vyděsit veřejnost klasifikací marihuany jako nelegální. V tomhle případě nejde o nic jiného, ale veřejnost to již dnes naštěstí prokoukne. “

Pohled do budoucna
Takže může být Coloradský experiment nazýván úspěchem? I když Tvert říká, že to bude trvat roky, než budeme moci odpovědět na některé otázky týkající se výsledků legalizace, on sám se domnívá, že ano.

California-marijuana-legal.jpg_full_600„Máme stovky podniků, které jsou přísně regulovány, vybírají se od nich daně a poskytují látku, která je mnohem méně škodlivá než užívání alkoholu, kterou by si jinak stejně sehnali na černém trhu,“ říká.

Očekává se, že marihuana přinese více než 100 milionů dolarů z daňových příjmů v tomto fiskálním roce a vytvoří do budoucna tisíce pracovních míst v Coloradu.

„Jsme na spravné straně historie, a pokud existují obavy z toho, že jsme první stát nebo jeden z prvních států s legalizací, je to pouze něco, co se ve své podstatě změní v příštích letech,“ říká Tvert.

Cort říká, že respektuje vůli voličů, ale nemyslí si že by věděli, jak legalizace vypadá a bude vypadat ve skutečnosti. Říká, že jiné státy, kde legalizace byla schválena, mohou mít prospěch a ponaučit se z toho, co se děje / stane v Coloradu, zatímco budou připravovat potřebné zákony.

„Jestliže každý nazývá Colorado experimentem, pokuď jsme označováni za kanárka v uhelném dole, pak nám chvilku, a uvidíme všichni, zda budeme zpívat, nebo zemřeme.“

Pohled do budoucna a dále …
Wolk, ředitel státního úřadu pro veřejné zdraví, očekává, že budou mít jasnější představu o legalizaci někdy na jaře 2015, kdy „Poradní výbor pro zdraví a obchod s konopím“ publikuje svá zjištění ve výroční zprávě o prvním roce legalizace.

Zpráva se zaměří na statistiku návštěv nemocnic, řízení pod vlivem, užívání dospívajícími, množství rehabilitačních pobytů, a mnoho dalších ukazatelů. V tuto chvíli se domnívá se, že stát dělá vše co může ohledně problematiky legalního konopí a regulace legálního prodeje, odhlasované voliči v roce 2012.

„Bylo to náročné, ale myslím, že to pro nás byla zajímavá výzva,“ říká Wolk. „Věřím, že budeme klást ty správné otázky. Věřím, že dáváme veřejnosti správné signály, studujeme, co bychom měli studovat, a doufejme, že příští rok budeme mít nějaká data a nějaké odpovědi. “

Ale, jak říká: „Nejsem si jistý, zda někdy budu moci říct, že to byl absolutní úspěch nebo hrozné selhání.“

ZDROJ : http://www.webmd.com/brain/news/20141106/legal-marijuana-year-one

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s