USA: Voliči řekli ANO legální marihuaně v Oregonu, Aljašce a Washingtonu DC

Posted: Listopad 7, 2014 in novinky
Tagy:, , , ,

Autor :Shelby Sebens

Přeložil : Ondřej Šrámek 7/11/14, facebook_-159583621 twitter @ousher23

Reuters

Středa 05.11.2014

Obyvatelé Oregonu, Aljašky, a hlavního města Spojených států hlasovali o legalizaci marihuany v úterý 4/11/14. Byla to klíčová vítězství, která by mohla vyvolat zrychlení legalizace, které je stále více uznáváno a bráno na zřetel i americkým mainstreamovým proudem.

Oregon a Aljaška legalizovali rekreační využití a budou zavádět síť maloobchodních prodejen podobných těm, které působí ve státě Washington a Coloradu, které v roce 2012 hlasovaly, aby se tak staly vůbec prvními americkými státy, které legalizovali užívání marihuany pro zábavu.

Méně rozsáhlý návrh legalizace ve Washingtonu DC nyní umožňuje držení marihuany, ale ne maloobchodní prodej. Návrh získal téměř 65 procent hlasů ze všech okrsků, ukázaly výsledky.

Referenda jsou reakcí na změny v amerických názorech na marihuanu, které se udály v posledních letech, díky energické podpoře a snaze o její dekreminizalici. Nicméně se stále jedná o látku, která zůstává nezákonná v rámci federálních zákonů, a to i přesto, že Colorado a Washington již dali zelenou experimentování s legalizací před více než 2 lety.

„V roce 2016 budeme pokračovat v dalších státech, dokud se nedočkáme konce zákazu,“ řekl Leland Berger, Portlandský právník, který pomáhal napsat nový zákon.

Zastánci vylíčili legalizaci ve Washingtonu DC jako otázku civilních práv, protože jak říkají, studie ukázaly, že afro-američané jsou mnohem spíš předmětem zatčení kvůli držení marihuany pro osobní potřebu, než jsou lidé jiných ras.

Legalizace ve Washingtonu byla silně favorizována, nicméně stále mohla by být zastavena během přezkumu ze strany Kongresu USA, který má ústavní dohled nad hlavním městěm. Legalizace umožňuje dospělím starších 21 let držení až dvou uncí (57 gramů) marihuany a až šest rostlin.

Odpůrci se nezvdávají

Zákon v Oregonu, kde dosáhl 54 procent podpory, vstoupí v platnost v červenci 2015 a obchody by mohly otevřít již následující rok.

Na Aljašce opatření prošlo s 52 procenty PRO, kdy téměř 97 procent okrsků bylo předběžně sečteno, a skupiny pro a proti iniciativě posléze uvedly, že návrh prošel.

Po oficiálním schválení návrhu dá regulační orgán lhůtu devět měsíců kvůli sepsání předpisů a návrh se posléze stane zákonem. Obchody pravděpodobně otevřou během roku 2016.

Odpůrci legální marihuany v Oregonu tvrdí, že budou nadále svádět boj s legalizací, prosazujíc přísnější zákony, jejichž cílem bude omezit přístup dětí ke konopí, mimo jinými.

Kevin Sabet, spoluzakladatel skupiny proti legalizaci „Inteligentní přístupy k marihuaně“, řekl, že jeho skupina zdvojnásobí své úsilí o vybudování širší koalice, která snáze odrazí lépe financované pro-konopné skupiny.

„Dnešní večer nás inspiruje k tomu více se snažit a jít za našimi dárci a podporovateli, aby se příště podmínky vyrovnaly,“ řekl Sabet. „Čím více lidí se dozví o legalizaci, tím více lidem je nepříjemná. Pro nás je to o tom, abychom mezi ně dostali naše poselství.“

Mezitím, navrhovaný dodatek k ústavě, aby se 24. stát USA, Florida, stal prvním státem na jihu s legální marihuanou, neprošel kvůli nedosažení 60 procent potřebných k povolení (na rozdíl od mnoha jiných států USA, kde je potřeba 50%, pozn.přek.)

V Maine, návrh pro legalizaci držení malého množství marihuany selhal v Lewistonu a prošel v Jižním Portlandu. V Guamu neoficiální výsledky ukázaly, že se stal prvním teritoriem USA, které schválilo lékařskou marihuany, řekl místní volební úředník.

ZDROJ : http://in.reuters.com/article/2014/11/05/us-usa-elections-marijuana-idINKBN0IO13620141105

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s